среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Вести

Заев препелка во бунило: Банално е друг да го води СДСМ

Заев препелка во бунило: Банално е друг да го води СДСМ

По денешната изјава дека е банално да се разговара за оставките и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Венко Филипче за трагедијата во Тетово, каде во пожарот во модуларната болница животот го загубија 14 лица, Заев во вечерашниот ТВ дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Само вистина“ На Канал 5 изјави дека банално е да се замени и Заев во СДСМ.

Имено, Мицкоски реагираше на денешната изјава на Заев потенцирајќи дека не е банална, затоа што 14 живот згаснаа предвреме поради неодговорноста на надлежните.

На тоа Заев одговори дека за трагедијата ќе се одговарале додека се живи, но банално е друг да го предводи СДСМ, алудирајќи на барањата за оставки, иако барањата за оставки се за државните функции, не за партиската.

-Банално е дали има некој што може да го замени Заев во СДСМ, некој друг да го предводи СДСМ, да биде нов премиер од СДСМ, рече Заев на ТВ дуелот.

Најнови вести

Локални избори 2021