среда, 7. декември 2022. Вести денес: 52
home Вести

Заев: Пред членството во ЕУ, бугарскиот народ ќе биде впишан во македонскиот Устав

Заев: Пред членството во ЕУ, бугарскиот народ ќе биде впишан во македонскиот Устав

Премиерот Зоран Заев по денешната средба со неговиот бугарски колега Стефан Јанев, најави повторно отворање на уставот на Република Македонија.

-С.Македонија го отвора Уставот, наша интенција е да се попишат сите малцинства кои живеат и се застапени во државата. Мораме да имаме европски Устав, изјави Заев.

Во однос околу историските прашања и историската комисија, Заев рече и да нема точки на зближување, треба да ги измислиме.

-Историската комисија ја охрабрувам. Ја работи работата одлично и за 5-6 историски ликови веќе е постигнат договор. Одлуките се носат согласно наслушнатите и прибавените материјали од двете страни. И да нема точки на зближување, треба да ги измислиме, дециден беше Заев.

Qatar 2022