понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Заев по средбата со Јункер: За Владата е прифатливо име со географска одредница, наша должност е да го решиме ова прашање

Заев по средбата со Јункер: За Владата е прифатливо име со географска одредница, наша должност е да го решиме ова прашање

За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

Заев рече дека сепак, Владата инсистира на решение „кое ќе овозможи трајно и одржливо затворање на спорот со почитување на достоинството и идентитетот на двата народи и двете држави“.

– На крајот, наша должност е да превземеме одговорност за оваа историска можност, да го решиме ова отоворено прашање помеѓу двете земји, рече Заев.

Најнови вести