сабота, 15. јануари 2022. Вести денес: 89
home Вести

Заев по изборите ќе ја намалува државната администрација

Заев по изборите ќе ја намалува државната администрација

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 изјави дека по претседателските избори се планира намалување на државната администрација.

На новинарското прашање поставено од Алберт Муслиу дали после изборниот циклус владата планира посериозни и посмели активности не само во правосудство и туку во администрацијата, Заев рече дека намалувањето на администрацијата е всушност реформата која ќе ја споревед владата на СДСМ после изборите.

-Да намерата ни е да ја намалиме јавната администрација и се прават анализи тоа е дел од реформите, вели Заев.

На прашањето која е бројката со која ќе се намали администрацијата Заев рече дека не може да каже точно бидејќи за тоа се прават дополнителни анализи.

-Генерално сакаме да ја намалиме, притоа што преку пат на понуди на вработените во јавната администрација ќе им се понуди алтернативна, рече Заев.

Коронавирус