вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 82
home Вести

Заев: Немаме проблем со отворање на историските архиви

Заев: Немаме проблем со отворање на историските архиви

Премиерот Зоран Заев денеска, одговорајќи на новинарски прашања на заедничката прес-конференција со својот колега, бугарскиот премиер Стефан Јанев, рече дека земјава нема проблем со отворање на своите историски архиви.

Северна Македонија, додаде Заев, нема ниту дилема дека секое време имало свои специфики во сите земји.

-Ние немаме проблем со отворање на нашите историски архиви. Денеска приложивме декларација од 2006 година што е донесена од нашиот македонски Парламент, осудувања на постапките од времето од 1945 до 1990 година кои се случувале врз сите граѓани од тогашниот комунизам, вклучително и граѓаните со бугарска определба во државата и тоа го приложивме денеска. И немаме дилема дека секое време имало свои специфики во сите земји, така и во РС Македонија, рече Заев.

Премиерот Заев напомена дека земјава во моментов има и свој специјален претставник во Бугарија, а во тек е и постапка, како што додаде, именување амбасадор.

-Ние имаме секако овде и специјален претставник, Владо Бучковски кој доаѓа и разговара. Во постапка сме на именување амбасадор зашто консултациите кај нас покрај со претседателот на државата коалиционо внатре траат, а имаме и мултиетничка коалиција, а и коалиција од 26 политички партии и на крајот тоа поминува и низ Парламентот каде што претседател на Комисијата е еден од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Не е ова лесно да го направиме и затоа и специјален претставник избравме, Бучковски, кој може да биде од помош и тој е често тука. Тој е универзитетски професор и доаѓа тука и навистина е од помош и верувам дека помага дефинитивно, нагласи премиерот Заев.

Тој ја предводи македонската делегација на денешните средби со Јанев и бугарскиот претседател Румен Радев, а целта на работната посета на Софија е интензивирање на напорите за наоѓање решенија за отворените прашања и деблокада на македонскиот евроинтерграциски процес. Посетата се случува една недела пред состанокот на Советот за општи работи на 22 јуни и пред Самитот на ЕУ на 24 и 25 јуни. Во македонската делегација, покрај Заев се и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Коронавирус