понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 175
home Вести

Заев знае дека нема веќе поддршка од народот и дека неговиот рејтинг е во слободен пад- нема да се кандидира на претседателските избори

Заев знае дека нема веќе поддршка од народот и дека неговиот рејтинг е во слободен пад- нема да се кандидира на претседателските избори

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема намера да се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори.

Одговорајќи на новинарски прашања на маргините од регионалниот форум за Истанбулската конвенција, Заев рече дека не би прифатил да се кандидира за претседател и смета дека треба да го истера целиот премиерски мандат, кој му го дале граѓаните.

Заев и изрази уверување дека има многи подобри претседателски кандидати од него.

-Одговорноста пред граѓаните и моите ставови е дека треба да се истера цел мандат, да се даде шанса на економијата, да се даде шанса на реформите, на целиот овој процес, конечно Македонија заслужува еден цел мандат, рече Заев и изрази уверување дека има многи подобри претседателски кандидати од него.

Во јавноста пак, се коментира дека Заев знае оти нема веќе поддршка од народот, а неговиот рејтинг е во слободен пад, па токму затоа нема да се кандидира на претседателските избори.

Локални избори 2021