сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 116
home Вести

Заев најави смена на кадри и од ДУИ: Кој ќе „лета“ од министерската фотелја?

Заев најави смена на кадри и од ДУИ: Кој ќе „лета“ од министерската фотелја?

Владата ја чека реконструкција а по првичната партиска чистка, ќе се „чисти“ и во министерствата.

Осуммина министри до крајот на месецов ќе министеруваат во Владата на Зоран Заев .а потоа според најавите на премиерот со реконструкцијата на Владата тие ќе бидат сменети .

Исклучок нема да бидат веројатно и кадрите на ДУИ, бидејќи како што потенцираше Заев од Охрид, промени ќе има и на раководни структури во власта и на кадри од другите партии, членки на владејачката коалиција.

Паралелно со владината чистка ќе има и смена на директори на повеќе од дваесет државни јавни претпријатија.

Коронавирус