четврток, 24. септември 2020. Вести денес: 145
home Вести

Не е предновогодишна шега: Заев ќе се обрати на промоцијата на збирката сказни „Моето патување во Фантазија“

Не е предновогодишна шега: Заев ќе се обрати на промоцијата на збирката сказни „Моето патување во Фантазија“

Иако многумина ќе помислат дека се работи за предновогодишна шега, ова  е сериозно соопштение на Кабинетот на премиерот во заминување. Курир ви го пренесува во целост:

„Во Филхармонија денеска ќе се одржи настан за промоција на публикација „Моето патување во Фантазија“ на кој ќе се обрати и премиерот Зоран Заев.

Публикацијата е резултат на конкурсот кој го распиша Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Македонија, инспириран од минатогодишниот новогодишен настан кој имаше за цел да го стимулира читањето книги кај децата и младите.“

Пред два дена во Владатa се случи и скандал со децата од домовите, сликани во позадина на Заев без заштитени фотографии, скандал за кој не реагираше ниту едно здружение за заштита на правата на децата, меѓу кои и „Меѓаши“, иако побаравме нивен став.

Коронавирус