среда, 23. септември 2020. Вести денес: 54
home Вести

Заев ќе бара да се расчисти тврдењето на амбасадорот Бејли

Заев ќе бара да се расчисти тврдењето на амбасадорот Бејли

Министерката за правда Рената Дескоска ќе добие инструкции да го отвори прашањето во Судскиот совет што го покрена американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото пратено до претседателите на судовите со кое бара од нив да не ја посочуваат Амбасадата за одговорна за одлуките што ги носат за притворите и пресудите, порача денеска премиерот Зоран Заев од собраниската говорница.

– Судскиот совет сигурно ќе донесе одлука. Ако имало таква работа, да се посочи и да се понесе одговорност. Ако немало, да биде на чисто Америка преку својот прв репрезент – американскиот пертседател, бидејќи кога зборува амбасадорот, зборува земјата. Тоа е доволен сигнал да преземеме одредени дејствија и анализи за да видиме што е во суштина причината да дојде до такво писмо, рече Заев, одговарајќи на пратеничко прашање.

Истакна дека веќе му наложил на неговиот советник за надворешна политика Дане Талески да контактира со заменик американскиот амбасадор.

– За писмото од амбасадорот Бејли разбрав од медиумите и сум загрижен од позитивен аспект. Му наложив на советникот за надворешна политика Дане Талески да се сретне со заменик амбасадорот за да добиеме дополнителни појаснувања и уверувам дека до утре ќе ги добиеме. Амбасадорот Бејли не е во земјава и веројатно заменик амбасадорот може да објасни, но ако не, тогаш кога амбасадорот ќе се врати околу нашите божикни празници, директно ќе разговарам со него, рече Заев.

Самиот чин на испраќање на писмото, смета Заев, треба да не загрижи сите.

– Не ги знам деталите и каде е сомневањето што амбасадорот Бејли го нотира во писмото. Повеќе ја сфатив пораката да се испрати до правосудството и да не се  вадат на Амбасадата при носење на одлуките. Амбасадорот го има тоа неколку пати кај мене номинирано, кај шефот на опозицијата и кај други политички претставници. Јас сум еден од сведоците дека и во времето на Пржинскиот договор се зборуваше дека  Американсата амбасада тоа го наметнала, ЕУ го наметнала, а сите знаеме дека ние ги носевме одлуките, а од нив баравме да бидат медијатори, рече Заев. (МИА)

Коронавирус