понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Вести

Заев ја поддржа скандалозната одлука на Османи

Заев ја поддржа скандалозната одлука на Османи

Премиерот го оправда Бујар Османи – не мисли дека е погрешно што своеволно одлучил, без да го консултира, да не ја претставува Македонија на конференцијата за Западен Балкан во Бања Лука, бидејќи Косово не било покането, објави „Алфа“.

Ова било знак на солидарност на Македонија, вели Заев. Но нема никаков коментар за тоа што неговиот заменик донел ваква одлука без тој да даде согласност.

– И Црна Гора да не беше поканета, ние би требало да сме солидарни, сепак регионалната стабилност зависи од сите 6 земји на Западен Балкан, Не знам зошто Косово не е покането, веројатно затоа што Босна го нема признаено – изјави Заев.

На прашање на Алфа, Османи денеска се правдаше дека не постапил спротивно на државните интереси. Не одлучил да не оди од позиција на Албанец, туку како Европеец. И Србија да била исклучена од конференцијата, истото ќе го направел.

Најнови вести

Коронавирус