сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 31
home Вести

Заев: Ја барав одговорноста кај Спасовски и не ја најдов затоа не ја прифатив оставката

Заев: Ја барав одговорноста кај Спасовски и не ја најдов затоа не ја прифатив оставката

Треба ли, мора ли УБК, МВР да има дополнителни сознанија, некогаш има, некогаш нема. Детали за истрагата за случајот Груевски не можам да зборам. Постапувале согласно закон, капацитетите на МВР се толкави колкави што се, и ако е така вие може да најдете одговорност кај сеkogo и владите и министрите да ги менуваме на 15 дена, рече премиерот Зоран Заев гостувајќи на Телевизија 24.

Тој објасни дека нешто може да збори, нешто не. Заев додаде дека не е нормално тоа што избегал, а ако има виновен истрагата ќе покаже. На прашање дали има вина кај министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, Заев рече:

-Беше два пати кај мене, јас ја барав одговорноста не ја најдов и не ја прифатив оставката.

Најнови вести