четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 36
home Вести

Заев и Пендаровски го заборавија Гоце Делчев- не положија цвеќе на денот на неговото раѓање

Заев и Пендаровски го заборавија Гоце Делчев- не положија цвеќе на денот на неговото раѓање

Денеска се одбележуваат 149 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. И наместо како што е редот неговото вечно почивалиште да биде посетено од државниот врв-оттаму молк.

Ниту Заев ниту пак претседателот Стево Пендаровски денеска беа во црката Св.Спас на гробот на Гоце Делчев. Не знаеме што е причината, дали можеби презафатеност или страв од Бугарија бидејќи токму Гоце Делчев е главна причина за договор помеѓу македонско-бугарската комисија за историја.

Наместо Заев и Пендаровски, свежо цвеќе на гробот на Делчев положи Горан Мисовски, кој потпретседател на Собранието

ЕУРО 2020

Македонија