недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Заев го објави новото име на скопскиот аеродром

Заев го објави новото име на скопскиот аеродром

Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе се преименува во „Меѓународен аеродром Скопје“, објави премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека одлуката за новото име на аеродромот како и одлуката за преименувањето на автопатот „Александар Македонски“ во „Пријателство“ поминале на владина седница.

Заев по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Давос најави дека ќе се променат имињата на аеродромот „Александар Велики“ и на автопатот „Александар Македонски“.

Коронавирус