сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 128
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Заев: Богоевски е одличен пратеник и еден од симболите на Шарената револуција

Заев: Богоевски е одличен пратеник и еден од симболите на Шарената револуција

Премиерот Зоран Заев ја поздравува одлуката на пратеникот Павле Богоевски да поднесе оставка на функцијата и смета дека е храбра и во функција на понесување  одговорност за етички работи за кои граѓаните очекуваат политичарите да повлечат чекор во таа насока.

-Многу е важно секој од функционерите каква одговорност носи во делот на  неговото извршување на обврските пред граѓаните, пред институцијата и  државата. Секогаш кога одреден дел од неговиот приватен живот нема влијание врз извршувањето на работите сметам дека е добро и тоа го искоментирав. Но, тоа е негово право на лична и морална одлука и јас ја поздравувам оставката, рече Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Тој посочи дека Богоевски е одличен пратеник и еден од симболите на Шарената револуција, поради што, нагласи, ќе му биде задоволство да продолжи да работи со таков човек и во иднина.

-Како и да одлучи и во кој сегмент од својот живот да работи мене ќе ми биде драго да соработувам со човек што си ја сака земјата до небото и сака  да се вгради во нејзиниот успех. Верувам дека ќе изнајдеме начини за идни соработки, потенцира Заев.

Парламентарни избори 2020