понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Заев: Бев протестант, во раните 90-ти станав православен

Заев: Бев протестант, во раните 90-ти станав православен

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во интервјуто за српски Курир, меѓу другото, изјави дека тој бил протестант и дека подоцна се обратил и преминал во православната црква.

Јас сум верник, голем верник. Секоја трета недела наутро, одам на служба во манастирот Водоча кај Струмица, го почитувам секој православен празник. Моето семејство изгради повеќе од 15 цркви, сега градиме голем храм во Струмица со други бизнисмени, висок 54 метри. Помогнав и во изградбата на неколку џамии во Македонија. За мене, сето тоа е Божји дом, рече Заев.

И тогаш тој рече дека неговото семејство било протестантско.

Моето семејство беше протестантско. И мајка и татко кога биле млади. Во раните 90-ти, сите влеговме во православната црква, двајца чичковци беа погребани според православните обичаи. Јас се крстив во 1999 година, кога требаше да станам кум на мојот пријател. Веќе бевме во Православната црква, но јас не бев крстен. Се венчав во црква, моите деца беа крстени – истакна Заев.

Најнови вести

Коронавирус