петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 167
home Вести

Заев бега од дебата со Мицкоски

Заев бега од дебата со Мицкоски

Премиерот Зоран Заев по средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, порача дека ќе прифати дебата кога лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе биде против бојкот на референдумот.

„Кога ќе соопшти дека е против бојкот, нека каже и нека избере медиум. Себеси се сметам за промотор на дебатата. Бојкотирањето на иднината на Македонија не заслужува дебата. Ќе прифатам дебата кога ќе каже дека е против бојкотирањето“, порача Заев.