понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 140
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Вести

Зад задачата на власта Мицкоски да се прикаже за слаб стои урнисаниот рејтин на власта и Заев

Зад задачата на власта Мицкоски да се прикаже за слаб стои урнисаниот рејтин на власта и Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го срози рејтингот на владата на Зоран Заев која има убедливо најмала доверба во однос на било која друга влада во првите сто дена. Во анкетата на телевизија Телма и МЦМС на прашањето какo би ги оцениле 100-те дена работа на Владата резултатите велат 2,46 или тоа е средната оценка што ја дале испитаниците во најновата анкета.

Владата на Заев ја губи довербата помеѓу граѓаните особено по последните случувања во однос на ветото од Бугарија за почеток на преговори со Европската унија.

Криминалот и корупцијата на сите нивоа, како и ветото, рецесијата и сиромаштијата на народот го чини доверба Заев, додека лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ гази самоуверено кон рушење на владата на премиерот Зоран Заев.

Зоран Заев освен во коалицијата има проблем и во сопствената партија каде членството на СДСМ е разочарано особено по скандалозното интервју на Заев за Бугарката БГНЕС каде што ги урниса позициите на Македонија и ги повреди националните чувства кај македонското население.

По скандалозното интервју на Заев кое наиде на бурни реакции кај народот тој мораше да ретерира и повторно да менува ставови во рок од три дена.

Таквите ставови на Заев наидоа и на бурни рекации и во сопстверните редови и членството а по скандалозното интревју веднаш се јави и поранешниот лидер Бранко Црвенковски кој го немаше со години со став во јавноста но таквите ставови на Заев го испровоцираа и токму поради тоа тој го замрзна членството во сопствената паритија. Заев со урнисан рејтинг каде паријата му се расчленува а поранешниот лидер му замрзнува членство се обидува со сите сили со анкети и медиумска поддршка и креирање на лажни вести да го зачува и онака слабиот рејтинг.

Коронавирус