понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 185
home Вести

Забрана за камиони на патот Тетово-Шапка

Забрана за камиони на патот Тетово-Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Врнежи од снег има во Крива Паланка.

На патниот правец Тетово – Попова Шапка има забрана за движење на тешки товарни возила, а се препорачува употреба на зимска опрема за лесни моторни возила и автобуси на истиот патен правец.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Најнови вести

Коронавирус