понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 141
home Вести

Забрана за камиони на патниот правец Гостивар-Кичево

Забрана за камиони на патниот правец Гостивар-Кичево

Од 08:55 се воведува забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец ГостиварКичево преку планинскиот премин Стража, во двата правци, соопштија АМСМ и ЈП Македонија пат.

Од 08:45 часот, е воведена и забрана за движење на тешки товарни возила и автобуси, а за останатите возила задолжително употреба на зимска опрема (синџири) на патниот правец Тетово-Попова Шапка.

Поради снег на коловозот, на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан од 07:15 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила.

Од 04:10 часот, забрана за сообраќај на камиони има и на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по наместа влажни  коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот.

Снег врне на Попова Шапка, во Маврово, Дебар, Охрид, Струга, Кичево и на планинските премини Стража, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека и Железнец.

Поради ниските температури можна е појава на голомразица.

Надлежните апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.