вторник, 29. септември 2020. Вести денес: 169
home Вести

Забрана за камиони на Барбарос, Стража, Пресека и на патниот правец Маврово-Дебар

Забрана за камиони на Барбарос, Стража, Пресека и на патниот правец Маврово-Дебар

Поради интензивни врнежи од снег, забрана за движење за тешки товарни возила има на планинските премини Барбарос, Стража, Пресека и на патниот правец крак Маврово-Дебар, информираат од АМСМ.

Сообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар е нормализиран.

Од АМСМ информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива, по влажни коловози. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Кула, Крушево, Крива Паланка – ГП Деве Баир и на планинските премини Стража, Ѓавато и Пресека.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, а по претходно добиено мислење од страна на главниот координативен штаб.

Коронавирус