сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

За Заев, вредело потпишувањето на Преспанскиот договор

За Заев, вредело потпишувањето на Преспанскиот договор

Денес одминуваат точно две години откако го потпишавме Договорот од Преспа. Денес слободно можеме да кажеме – ВРЕДЕШЕ!, напиша на Фејсбук, лидерот на СДСм и екс премиер Зоран Заев. Истиот, со пропаднат Референдум за промена на името, го смени уставното име и Уставот на државата.

Понатаму во статусот, тој пишува:

„Вредеше затоа што станавме полноправна членка на најсилниот воено-политички сојуз во светот – НАТО. Седиме на иста маса, рамо до рамо со најуспешните, најразвиените и најсилните. Македонската иднина е обезбедена, а границите засекогаш сигурни.

Вредеше затоа што Преспанскиот договор не донесе чекор поблизу до Европската Унија и конечно ги отворивме вратите на нашата ЕУ интеграција. По 15 години чекање почнуваме преговори за членство. НАТО и ЕУ се наша силна поддршка за развој, но и за соочување со предизвиците и опасностите како што е коронавирусот. Изминатиот период добивме голема помош и поддршка од нив.

Вредеше затоа што денес имаме соседи кои силно нѐ поддржуваат. Во нашиот пат за членство кон НАТО и ЕУ, Грција сега не само што не нѐ блокира, туку и го помага нашето забрзано интегрирање.

Вредеше затоа што обезбедивме сигурна иднина за нашите деца, развојна економија и нови партнерства и пријателства. Дадовме значаен придонес за стабилноста во регионот и станавме светол пример за сите. Продолжуваме напред!- напиша Заев на ФБ, фалејќи се со „резултатите“ од промената на уставното име на државата на неговата двегодишнина.

Локални избори 2021