недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 22
home Вести

За ваквата денешна изјава на Пендаровски во други држави веднаш се поднесува оставка (ФОТО)

За ваквата денешна изјава на Пендаровски во други држави веднаш се поднесува оставка (ФОТО)

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски на својот Твитер профил напиша дека се потсетува на смртта на 6.000 Евреи. Со тоа тој ја негира смртта на 1.144 македонски Евреи кои живтото го загубиле во нацистичките концентрациони кампови.

Пендаровски свесно ја намалува бројката од 7.144 македонски Евреи на 6000. Според многу државни а воедно и според Обидинетите нации ова се смета за кривично дело, односно негирање на геноцидот врз Евреите.

За вакво дело кое што денес го стори претседателот Пендаровски во многу други држави се одговора пред законот.

Дека не се работи за мал гаф, покажува фактот дека Пендаровски истата цифра ја користи и на својот твит на англиски јазик.

Коронавирус