четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 1
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

За разрешувањето на Јанева ќе се одлучува зад затворена врата

За разрешувањето на Јанева ќе се одлучува зад затворена врата

Седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на која ќе се расправа за разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде затворена зашто материјалот има назнака доверливо, одлучија денеска членовите на комисијата.

Претседателот на комисијата Илија Димовски, пред почетокот на седницата изјави дека за жал не добиле дозвола од Советот на јавни обвинители за декласификација на извештајот.

– Од формално-правен аспект доведени сме во ситуација да мора да ја затвориме седницата бидејќи во спротивено нема да можеме да го разгледуваме материјалот кој има статус на доверлив односно класифициран материјал. Тоа е законска обврска иако сметаме дека јавноста заслужува повеќе информации околу целиот скандал со СЈО зашто ова е прашање и тема од највисок јавен интерес во моментов, рече Димовски.

Сепак, вели, сигурен е дека јавноста во наредните денови ќе дознава детали што работеле Јанева и СЈО во минатото околу „Рекет“ и други предмети.

МИА

Парламентарни избори 2020