сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

За љубов на Ципрас, Заев ќе ги менува униформите на воениот оркестар

За љубов на Ципрас, Заев ќе ги менува униформите на воениот оркестар

И премиерот Зоран Заев рече дека при посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас не била интонирана химна зошто се доцнело со агендата. Тој рече „скративме и двајца министри да не зборуваат на владата за да стигнеме со агендата“.

Но, потоа на прашањето дали причина било тоа што наводно на униформите на оркестарот пишувало Република Македонија, Заев рече: „Можеби тоа било причина, и ако е тоа прична ќе го средиме. Треба да пишува Република Северна Македонија“. На ова следеше и прашањето дека тој оркестар има надлежни, Заев со одговор „има и министер за одбрана“.

Најнови вести

Коронавирус