сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 72
home Вести

За Гошева одлуката за референдум е неуставна, предлага Уставниот суд да поведе постапка

За Гошева одлуката за референдум е неуставна, предлага Уставниот суд да поведе постапка

Референдумското прашање: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот на Република Македонија и Република Грција“ е двосмислено, конфузно, збунувачко, сугестивно и збунувачко, ја нападна утринава експретседателката на Уставниот суд Елена Гошева уставноста на одлуката на Собранието за распишување на референдумот.

„Оваа одлука сметам е неуставна и предлагам времена мерка стопирање на активностите за референдумот, до донесување конечна одлука на Уставниот суд“, предложи Гошева, која е судија-известител за овој предмет.

За Гошева, министерот за надворешни работи Никола Димитров немал мандат за склучување на ваков договор со Грција. Договорот пак нема правна сила, зашто не бил ратификуван во Собранието, вели таа.

Гошева смета дека место едно наведувачко прашање, треба да има три прашања на референдумот, две за членствата, едно за договорот.

Коронавирус