понеделник, 28. септември 2020. Вести денес: 62
home Вести

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седмица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Претседателот на грчкиот Парламент по завршувањето на состанокот на политичиот совет на СИРИЗА, објаснил дека договорот ќе помине на една или на две седници на Комисијата за надворешна политика и одбрана, а потоа ќе биде донесен на пленарна седница, по што ќе следи и гласање од пратениците.

Коронавирус