четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

Временска најава за викендов – Подгответе се за голема промена

Временска најава за викендов – Подгответе се за голема промена

Од УХМР најавуват дека времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, поинтензивни претпладне во јужните и источните делови каде што попладне ќе завршуваат. Ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата.

Во Скопје, претежно облачно со умерен до повремено пороен дожд и со северен ветер кој краткотрајно ќе засилува. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 16 степени.

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно и посвежо време. Нови врнежи ќе има во почетокот на наредната седмица.

Ова е временската за идната недела и продолжениот викенд. Според Accuweather не чека врнежлив споен викенд.

Коронавирус