петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 137
home Вести

Вработените во јавна администрација кои седат дома добија покачување за 5%

Вработените во јавна администрација кои седат дома добија покачување за 5%

Вработените во јавна администрација кои седат дома добија покачување за 5%, а ова го потврди и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

-Тие се многу малку, трансферите се одвиваат, нормално ако се вработени во јавна администрација покачувањето важи за сите. Проблемот со овие луѓе е се помал, бројот секојдневно се намалува, после цела деценија откако никој не го решил овој проблем, конечно доаѓаме до целосно решени – истакна Манчевски во емисија во ТВ21.

Локални избори 2021