четврток, 4. март 2021. Вести денес: 37
home Вести

Вработените од „Еурокомпозит“ поставија шатори пред Владата и започнаа протест- Анѓушев со закана до вработените да го прифатат неговиот предлог

Вработените од „Еурокомпозит“ поставија шатори пред Владата и започнаа протест- Анѓушев со закана до вработените да го прифатат неговиот предлог

Вработените од „Еурокомпизит “ кои бараат еднаш за секогаш веќе владата да го реши прашањето со нивните плати излегоа на протест пред Владата на Република Македонија.

Тие поставија шатори и ветија дека ќе кампуваат се додека владата која ги излажа  не им ги исполни нивните ветувања.

Инаку во вчерашниот централен дневник на 1ТВ изјава дадоа вработени од фирмата „Еурокомпозит“ кои бараат веќе еднаш засекогаш да се реши прашањето со нивните плати, бидејќи владата се што вети ништо досега не исполни.

Нашите барања не се прв пат денеска произнесени. Веќе две години ги кажуваме. А, нашето барање е спас за „Еурокомпозит“. Вработените треба редовно да си земаат плати. Освен за технолошки вишок друго ништо од ветеното не се реши. Не се исплатија опремнини, нема решавање на ништо, нема пензии, нема плата. Оваа влада две години не лаже као сега за 3 месеци, за 6 месеци ќе дојде купец, а сега одеднаш имаме три купци, изјави вработен од „Еурокомпозит“.

Вработен од „Еурокомпозит“ посочи дека на голем ден Спасовден се случи она врв на ароганцијата, врв на лаги од страна на премиерот, имено вицепремиерот Анѓушев рече „Или земете, или ако сакате штрајкувате колку сакате. Од милион ипол евра повеќе нема. Ако сакате останете колку ви е мило или одете си за Прилеп“.

Токму оваа негова изјава ни го крена притисокот и повеќе ги прекинуваме сите разговори со вицепремиерот, истакна вработен од „Еурокомпозит“.

Коронавирус