вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Вработен во обезбедувањето на Сити мол пријавил бомба за да го зафркава шефот, а потоа го евакуирал трговскиот

Вработен во обезбедувањето на Сити мол пријавил бомба за да го зафркава шефот, а потоа го евакуирал трговскиот

Двајца млади, новопримени во обезбедувањето на „Сити мол“, пријавиле кај шефот дека во објектот има поставено бомба, оти сакале да се зафркаваат со него, открила полициско-обвинителската истрага за вчерашниот настан. Пријавувачот, не само што не кажал дека тој е лажниот пријавувач, туку кога настанале турканицата и стампедото за напуштање на објектот, учествувал активно во евакуацијата, објавува СДК.

Истрагата веднаш го открила лажниот пријавувач, по мобилната апликација од која му пратил порака на шефот.

Претходниот ден, вториот осомничен, иста „шега“ му направил на неговиот претпоставен, со анонимна порака дека има поставено бомба под неговиот автомобил.

Целата вест можете да ја прочитате ТУКА.

Коронавирус