вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 30
home Вести

Возете внимателно- Патиштата влажни, можни одрони низ котлините и клисурите

Возете внимателно- Патиштата влажни, можни одрони низ котлините и клисурите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Воедно информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци се уште не е пуштен за сообраќај. Се вршат проверки од безбедносен карактер поради што возачите не треба да го користат.

Коронавирус