четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 55
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Вести

Возете внимателно: Намалена видливост на дел од патиштата

Возете внимателно: Намалена видливост на дел од патиштата

Намалена видливост поради појава на магла од 100 до 150 метри има на патот Куманово – Крива Паланка, од 50 до 70 метри на патниот правец Неготино – Демир Капија и од 50 до 100 метри на патиштата Скопје – Катланово и Скопје – Миладиновци, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и  осојничави места се бележат наместа влажни коловози.

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.