петок, 9. декември 2022. Вести денес: 130
home Вести

Возете внимателно: Каква е состојбата на патиштата ширум Македонија?

Возете внимателно: Каква е состојбата на патиштата ширум Македонија?

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег по интервенцијата на дежурните служби на ЈП Македонија пат.

Од Јавното претпријатие потсетуваат дека забрани за тешки товарни возила се уште се на сила на патните правци Крак-Маврово-Дебар, Крак-Стража-Кичево и на планинските премини Преска и Ѓавато.

ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината  спрема условите на патот, а информираат дека нивните дежурни екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Qatar 2022