вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 33
home Вести

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНO: Густа магла на повеќе патни правци, намалена видливост до 30 метри

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНO: Густа магла на повеќе патни правци, намалена видливост до 30 метри

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 – 100м. има на патните правци Скопје – Велес и Велес – Скопје, од 40 – 50м. на патниот правец Тетово – Скопје, до 100м. на патниот правец Куманово – Страцин, од 30 – 50м. на патните правци Битола – Прилеп и Кичево – Охрид, од 80 – 100м. на патниот правец Велес – Штип, до 100м. на патниот правец Неготино – Д.Капија и од 80 – 100м. на планинскиот превој Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус