сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Вести

ВОЗЕТЕ ПО ПРОПИС: Има засилени полициски контроли

ВОЗЕТЕ ПО ПРОПИС: Има засилени полициски контроли

Министерството за внатрешни работи во изминативе денови спроведува засилени акциски контроли на делницата од Штип до Берово, а во текот на вчерашниот ден (07.05) санкционирани се 133 возачи поради возење со брзина поголема од дозволената, од кои 117 надвор од населено место, а 16 во населено место, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференција во Делчево.

„Засилените контроли продолжуваат и денеска и во наредните денови, а евидентно е намалувањето на бројот на сообраќајни незгоди во периодот кога овие контроли се спроведуваат. Како резултат на преземените мерки, намален е бројот на жртви во сообраќајни незгоди, 2020 година е година со најмал број на жртви (125). И во текот на 2021 година продолжува трендот на намалување на бројот на сообраќајни незгоди, како и бројот на жртви. Во периодот од 1 јануари до 15 април 2021 година бројот на сообраќајни незгоди е намален за 12 отсто во однос на истиот период лани, а бројот на жртви е намален за 14 отсто“, рече Ангеловски.

Најнови вести

Коронавирус