вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 70
home Вести

Возачот на Трајче Заев, братучедот на Зоран Заев е еден од приведените во акцијата за дрога

Возачот на Трајче Заев, братучедот на Зоран Заев е еден од приведените во акцијата за дрога

Неофицијално дознаваме дека еден од приведените во денешната акција на МВР е возачот на Трајче Заев кој е братучед на Зоран Заев. Станува збор за Александар Ушилковски кој наводно бил фатен со дрога во вредност од 800 илјади евра, пишува Република.

Ако оваа информација е точнa, се наметнува прашањето дали МВР отвора војна со криминалот на кланот Заеви.

Информацијата доаѓа откако МВР се најде во во средиштето на скандалот Мафија каде познати нарко босови добивале пасоши со украден идентитет од луѓе од Струмица кои се блиски до премиерот.
Од МВР велат дека повеќе информации за акцијата ќе има во текот на денот бидејќи акцијата е се уште во тек.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски истакна дека денешната акција е во координација со американската ДЕА.

Коронавирус