вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Вонредна прогноза: Следат обилни врнежи, но и затоплување

Вонредна прогноза: Следат обилни врнежи, но и затоплување

Следува период на повремени локални врнежи од дожд. Веќе од недела нашата територија ќе потпадне под влијание на незгодно јужно и југозападно воздушно струење, кое особено кај метеопатите ќе создаде можност за позначителни здравствени проблеми.

Се очекува јужен ветер, кој полека ќе се засилува, а температурите на воздухот повторно ќе бележат пораст и ќе се искачат до над просекот за овој дел од годината.

Поголем бран на врнежи ќе имаме особено во понеделник кога ќе има услови и за локален развој на нестабилност проследена со грмежи.

Коронавирус