понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 126
home Вести

Војводата од Кент во посета на Македонија за сто години од Првата светска војна

Војводата од Кент во посета на Македонија за сто години од Првата светска војна

Неговото Височество, војводата од Кент, денеска ќе ја посети Македонија по повод активностите на Обединетото Кралство за одбележување на стогодишнината од Првата светска војна.

Како што соопштија од Британската амбасада, војводата од Кент денеска во близина на Раброво ќе се информира за битките во Дојран и Костурино, со детали за бројот на британски и ирски формации, вклучително и 10-та ирска дивизија. Потоа ќе положи цвеќе на споменикот во чест на 10-та ирска дивизија.

Во Скопје, Неговото Кралско Височество ќе присуствува на церемонија на британските воени гробишта. На службата најавено е присуство на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, високи воени претставници, како и амбасадори на земјите што учествувале во Првата светска војна.

Војводата од Кент е претседател на Комисијата за воени гробишта на Комонвелтот од 1970 година. Комисијата е организација што им оддава спомен на сите мажи и жени кои служеле и починале во двете светски војни и се грижи за спомениците на 23.000 локации во 154 земји.

– Војводата тесно соработува со Комисијата и ги посетува локациите. Годишнините од двете светски војни се можност за заедничко сеќавање, можност да се потсетиме за хоророт на војната, да жалиме, да им оддадеме спомен на оние кои ги изгубија животите, да покажеме солидарност со оние кои преживеале, се наведува во соопштението од Британската амбасада.

МИА

Коронавирус