сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 73
home Вести

ВО ЖИВО: Македонијо напред- Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ

ВО ЖИВО: Македонијо напред- Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ и денеска излегува на улица на протест против, како што велат, црнилата кои СДСМ ги наметнува.

-Протестираме затоа што: Сме против економските црнила, против сиромаштијата, зголемените даноци и беспарицата кои му тежат на секој еден граѓанин, против економијата која стагнира и која губи здив. Сме против политичките црнила, против неправдата и несигурноста, против црното политичко мочуриште каде прогонот станува закон, а законот мета за поткусурување. Сме против општествените црнила, против загрозеното здравје на граѓаните и нефункционалниот здравствен систем и тивкиот убиец загадувањето кое наместо да се намалува, се мултиплицира. #МакедонијоНапред, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Протестот започнува во 17 часот од Плоштад ВМРО, а ќе се маршира до пред владата на Република Македонија.

КУРИР целиот протест го пренесува во живо.

Коронавирус