вторник, 4. август 2020. Вести денес: 143
home Вести

Во Струмица врие од кучиња скитници, а Заев троши 3.000 евра за да купи

Во Струмица врие од кучиња скитници, а Заев троши 3.000 евра за да купи

Фотографијата од домашната атмосвера која што премиерот Зоран Заев ја објави на социијалните мрежи предизвика бура на рекции на социјалните мрежи и помеѓу народот, по информацијата дека неговиот миленик од фотографијата чини три илјади евра, а народот во земјата му трпи за леб.

Она што најмногу го привлече внимание е кучето, ондосно цената за која може да се најдат на пазарот е многу висока.

Додека Струмица вирие од кучиња, премиерот Заев си купува и тоа од 3.000 евра. Имено, станува збор за домашен љубимец, куче кое што по раса е препознаено како померанец или мини шпиц е најмала раса од ова куче – чувар и цената му изнесува околу 3.000.

Оваа раса на кучиња сакаат посебно одржување заради влакното, со потекло се од Германија и и Полска, а во Македонија се многу ретки, факт кој го диктира и самата цена на померанецот, кој ретко кој може да си го дозволи.

Коронавирус