понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Вести

Во Софија уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Во Софија уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа
МИА

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 македонски граѓани.

Како што објави БТВ, мажот ќе подлежи на истрага за ширење омраза врз национална основа.

За вакви прекршоци законот предвидува казна затвор од една до 4 години и глоба од 2,5 илјади до 5 пет илјади евра, како и јавно извинување.

Најнови вести