петок, 29. јули 2022. Вести денес: 135
home Вести

Во Скопје живеат 452 лица позитивни на коронавирус, еве каква е состојбата во другите градови

Во Скопје живеат 452 лица позитивни на коронавирус, еве каква е состојбата во другите градови

Досега во Македонија се направени вкупно 2.080.874 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.856, бројот на оздравени пациенти е 303.783, на починати е 9.323, а бројот на активни случаи изнесува 750.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 148170, Активни 452

Куманово 16737, Активни 21

Битола 15792, Активни 43

Прилеп 14257, Активни 24

Тетово 13522, Активни 26

Кавадарци 10740, Активни 31

Велес 9825, Активни 16

Гостивар 9625, Активни 9

Охрид 8995, Активни 43

Штип 8106, Активни 14

Струмица 8098, Активни 14

Кичево 5665, Активни 7

Кочани 5118, Активни 14

Струга 4738, Активни 5

Гевгелија 4427, Активни 1

Неготино 3711, Активни 11

Ресен 2760, Активни 5

Свети Николе 2641, Активни 1

Радовиш 2533, Активни 2

Крива Паланка 2421, Активни 2

Делчево 1987, Активни 1

Берово 1693, Активни 1

Дебар 1682, Активни 1

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1396, Активни 0

Пробиштип 1269, Активни 1

Богданци 1024, Активни 2

Кратово 967, Активни 0

Крушево 933, Активни 2

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 743, Активни 1

Демир Капија 594, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 352, Активни 0

Коронавирус