петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 180
home Вести

Во Скопје има 5.709 лица заразени со коронавирус, еве каква е состојбата во секој град

Во Скопје има 5.709 лица заразени со коронавирус, еве каква е состојбата во секој град

Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.113 бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81663, Активни 5709

Куманово 11116 920

Тетово 10767, Активни 971

Прилеп 8944, Активни 285

Гостивар 7932, Активни 507

Битола 6977, Активни 257

Велес 6077, Активни 297

Охрид 5844, Активни 559

Кавадарци 5777, Активни 212

Струмица 5632, Активни 405

Штип 5593, Активни 236

Кичево 3895, Активни 423

Струга 3763, Активни 540

Кочани 3158, Активни 133

Гевгелија 2367, Активни 78

Неготино 2300, Активни 44

Свети Николе 1838, Активни 109

Ресен 1518, Активни 105

Радовиш 1489, Активни 112

Дебар 1444, Активни 127

Крива Паланка 1361, Активни 57

Берово 1200, Активни 37

Делчево 1111, Активни 67

Виница 1011, Активни 47

Пробиштип 900, Активни 43

Валандово 794, Активни 34

Богданци 544, Активни 17

Кратово 541, Активни 57

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 463, Активни 32

Демир Хисар 428, Активни 18

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 8

Македонска Каменица 293, Активни 20

Дојран 139, Активни 1

Најнови вести

Коронавирус