вторник, 28. март 2023. Вести денес: 41
home Вести

Во Скопје има 3835 лица позитивни на коронавирус, ова е бројот на активни случаи во секој град

Во Скопје има 3835 лица позитивни на коронавирус, ова е бројот на активни случаи во секој град

Досега во Македонија се направени вкупно 1.476.534 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.328, бројот на оздравени пациенти е 200.669, на починати е 7.609, а бројот на активни случаи изнесува 8.050.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94627, Активни 3835

Куманово 12899, Активни 244

Тетово 11335, Активни 155

Прилеп 10255, Активни 426

Битола 8708, Активни 615

Гостивар 8062, Активни 29

Велес 7307, Активни 327

Кавадарци 6991, Активни 307

Штип 6587, Активни 159

Охрид 6475, Активни 302

Струмица 6114, Активни 156

Кичево 4223, Активни 73

Кочани 4002, Активни 165

Струга 3907, Активни 69

Гевгелија 2797, Активни 119

Неготино 2563, Активни 58

Свети Николе 2116, Активни 80

Крива Паланка 1894, Активни 129

Ресен 1742, Активни 92

Радовиш 1727, Активни 67

Дебар 1456, Активни 2

Берово 1446, Активни 85

Делчево 1404, Активни 138

Виница 1157, Активни 40

Пробиштип 1118, Активни 26

Валандово 940, Активни 62

Кратово 773, Активни 45

Богданци 646, Активни 32

Демир Хисар 616, Активни 78

Крушево 590, Активни 35

Македонски Брод 495, Активни 12

Демир Капија 424, Активни 7

Македонска Каменица 417, Активни 65

Пехчево 351, Активни 12

Дојран 164, Активни 4

loading...