четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 108
home Вести

Во Скопје има 300 лица позитивни на коронавирус, еве каква е состојбата во другите градови

Во Скопје има 300 лица позитивни на коронавирус, еве каква е состојбата во другите градови

Досега во Македонија се направени вкупно 2.038.551 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.859, бројот на оздравени пациенти е 301.035, на починатие 9.291, а бројот на активни случаи изнесува 533.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 146175 300

Куманово 16657 11

Битола 15553 70

Прилеп 14191 21

Тетово 13468 6

Кавадарци 10670 19

Велес 9782 6

Гостивар 9600 7

Охрид 8885 22

Струмица 8071 3

Штип 8042 11

Кичево 5636 5

Кочани 5087 8

Струга 4724 5

Гевгелија 4415 5

Неготино 3687 4

Ресен 2739 11

Свети Николе 2626 2

Радовиш 2530 1

Крива Паланка 2415 2

Делчево 1983 3

Дебар 1674 0

Берово 1665 5

Валандово 1488 0

Виница 1393 0

Пробиштип 1267 0

Богданци 1022 1

Кратово 966 1

Крушево 927 1

Демир Хисар 836 3

Македонски Брод 736 0

Демир Капија 593 0

Македонска Каменица 523 0

Пехчево 486 0

Дојран 347 0

Коронавирус