четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Во Скопје има 2952 активни случаи на коронавирус, дознајте по колку заразени има во другите градови

Во Скопје има 2952 активни случаи на коронавирус, дознајте по колку заразени има во другите градови

Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 43233, активни 2952

Куманово 5445, активни 214

Тетово 5338, активни 236

Прилеп 5082, активни 474

Гостивар 3723, активни 115

Штип 3602, активни 95

Битола 3357, активни 133

Велес 3349, активни 238

Охрид 3118, активни 392

Кавадарци 3090, активни 466

Струмица 2657, активни 155

Струга 2351, активни 173

Кочани 1782, активни 47

Кичево 1757, активни 62

Свети Николе 1100, активни 24

Гевгелија 1123, активни 132

Неготино 1102, активни 123

Дебар 787, активни 43

Ресен 791, активни 64

Крива Паланка 784 , активни 54

Радовиш 742, активни 40

Делчево 720, активни 230

Берово 634, активни 32

Пробиштип 529, активни 22

Виница 508, активни 21

Валандово 351, активни 23

Кратово 265, активни 34

Демир Хисар 257, активни 12

Македонски Брод 251, активни 7

Крушево 252, активни 51

Богданци 245, активни 21

Демир Капија 234, активни 33

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 9

Qatar 2022