недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Во самоизолација до добивање на резултат од тест, за прекршителите парична казна

Во самоизолација до добивање на резултат од тест, за прекршителите парична казна

Со новиот закон кој вчера беше донесен во законодавниот дом се регулираи самоизолацијата.

Истата е задолжителна при тестирање за Коронавирус COVID-19 од закажување на тестот или самото тестирање до добивање на резултатот, а самоизолацијата продолжува доколку резултатот е позитивен.

За прекршителите на членот од Законот кој ја регулира самоизолација предвидена е казна од 50 евра.

Најнови вести

Коронавирус