среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 141
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Во ОВИЕ 13 македонски градови нема граѓани заразени со коронавирус

Во ОВИЕ 13 македонски градови нема граѓани заразени со коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 2.072.171 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.960, бројот на оздравени пациенти е 303.287, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 351.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147633, Активни 247

Куманово 16691, Активни 7

Битола 15739, Активни 22

Прилеп 14231, Активни 8

Тетово 13498, Активни 11

Кавадарци 10705, Активни 6

Велес 9805, Активни 4

Гостивар 9616, Активни 4

Охрид 8953, Активни 15

Штип 8087, Активни 4

Струмица 8084, Активни 5

Кичево 5658, Активни 4

Кочани 5103, Активни 3

Струга 4732, Активни 2

Гевгелија 4426, Активни 1

Неготино 3700, Активни 0

Ресен 2753, Активни 1

Свети Николе 2637, Активни 0

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2419, Активни 0

Делчево 1986, Активни 0

Берово 1693, Активни 1

Дебар 1681, Активни 0

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1396, Активни 1

Пробиштип 1268, Активни 1

Богданци 1022, Активни 1

Кратово 966, Активни 0

Крушево 931, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 741, Активни 2

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Коронавирус