петок, 24. септември 2021. Вести денес: 132
home Вести

Во Малешевијата жителите со голи раце го гаснат огнот – хеликоптери цел ден ги лажат дека ќе пуштат (ВИДЕО)

Во Малешевијата жителите со голи раце го гаснат огнот – хеликоптери цел ден ги лажат дека ќе пуштат (ВИДЕО)

Малешевијата втор ден се бори со неконтролираниот оган кој денеска започна да проголтува куќи во околните села помеѓу Делчево и Пехчево.

Жителите на повеќе села и населени места со часови се на терен и сами се справуваат со огнената стихија, додека никој не мрднува со прст.

Тие преку видео кое го снимаа во моментите кога сами ги гаснат пламените јазици за нашата редакција тврдат дека цел ден ги лажеле дека ќе пуштеле хеликоптери за да се угасне пожарот, но за жал од тоа засега нема ништо.

Наместо тоа, тие самите со голи раце се обидуваат да спречат поголема штета.

Најнови вести

Коронавирус