недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 59
home Вести

Во македонските клиники се хоспитализирани 589 лица заразени со коронавирус

Во македонските клиники се хоспитализирани 589 лица заразени со коронавирус

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ Македонија е пријавено дека се лекуваат вкупно 334 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 20 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациент.

На  инфективното одделение во Тетово има 24 пациенти, во Велес се лекуваат 27 болни, а во Куманово 45 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 50 пациенти, во Прилеп 18, во ковид центарот во Гостивар 15, а во Струга 19 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 19 пациенти, во Кочани 3, во Кичево 8, Кавадарци 18, во Гевгелија 8 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 589 и има околу 500 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија